کد خبر:93300 تاریخ انتشار : 1396/11/17-1:59:9
مناظره
مناظره «تحلیل گفتمان انقلاب اسلامی ایران» در دانشگاه کردستان
مناظره ای با موضوع "تحلیل گفتمان انقلاب اسلامی ایران" با حضور علی محمدپناه مسئول بسیج دانشجویی استان کردستان و دکتر علیرضا مرامی عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان
لینک کوتاه http://kordestan.bso.ir/id/93300

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلا ع رسانی بسیج دانشجویی استان کردستان, دیروزدوشنبه 16 بهمن ماه مناظره ای با موضوع "تحلیل گفتمان انقلاب اسلامی ایران" با حضور علی محمدپناه مسئول بسیج دانشجویی استان کردستان و دکتر علیرضا مرامی عضو هیئت علمی دانشگاه کردستاندر تالار مستوره اردلان دانشگاه کردستان برگزار شد.

 

در این مناظره که جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه کردستان حضور داشتند دکتر علرضا مرامی گفت: انقلاب ها یک پدیده مدرن و پیچیده هستند که به راحتی تحلیل نمی شوند .

 

وی افزود: انقلاب ها را از مناظر مختلف تقسیم بندی میکنند از جمله انقلاب های سیاسی, اجتماعی, فرهنگی و ...که انقلاب های اجتماعی علاوه بر جابجایی حکومت, ساختار اجتماعی را نیز به طور کلی زیر و رو میکند که انقلاب ایران یک انقلاب سیاسی اجتماعی بود.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان گفت: به لحاظ تاریخی انقلاب ها را به سه نسل تقسیم بندی میکنند از جمله انقلاب قرن 18 در فرانسه که یک انقلاب معطوب به آزادی بود اما برخی از انقلاب ها از جمله انقلاب روسیه به دنبال عدالت و برابری بود و امروز نسل سوم انقلاب که انقلاب توسعه است شکل گرفته است.

 

در ادامه علی محمدپناه مسئول بسیج دانشجویی استان کردستان گفت: با توجه به اینکه تا امروز اندیشمندان داخلی و خارجی زیادی نظریه های مختلفی از انقلاب ایران ارائه داده اند اما در تبیین واقعی انقلاب اسلامی ایران در فقر تئوریک به سر می بریم و نظریه ای که انقلاب اسلامی ایران را از تمام زوایا مورد مطالعه قرار دهد وجود ندارد.

 

وی افزود: اگر انقلاب اسلامی ایران را به لحاظ محیط پیدایش آن مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که انقلاب ایران در زمانی به وقوع پیوست که محمدرضا پهلوی دارای ارتش 400 هزاری تا دندان مسلح و مجهز به پیشرفته ترین مهمات و ساواکی داشت که تسلط و اشراف کامل به تمام اتفاقات در کشور داشت و در حالی که از هر نوع حمایت ابرقدرت ها برخوردار بود و منطقه نفوذ بيگانگان و صحنه يكه تازي آنان به ويژه آمريكا بود اما هیچ کس نتوانست آن را پیش بینی کند و همه مات و مبهوت شدند.

 

مسئول بسیج دانشجویی استان کردستان با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران باعث کل گیری تز مدیریتی جدیدی در اداره کشور شد تصریح کرد: از بعد خارجی انقلاب اسلامی در شرایطی در سال 57 با شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی در ایران اتفاق افتاد که دنیا به لحاظ قدرت به دو بلوک کمونیستی شرق و لیبرالیسم غرب تقسیم بندی شده بود و تمام دنیا زیر سلطه و نفوذ این دو ابرقدرت بود اما انقلاب ایران با رهبری پیامبرگونه امام(ره) و نفی هرگونه نظام سلطه به میدان آمد و پیروز هم شد که همین باعث بهت نظریه پردازن شده است.


وی گفت: نگاهي به قانون اساسي كه ميثاق ملي و ديني ماست و اهداف انقلاب اسلامي در آن تبلور پيدا كرده است گوياي اين واقعيت است كه انقلاب اسلامي بر پايه فرهنگ اسلام و خواست مردم و اراده آنان در تحقق كشوري مستقل و آزاد شكل گرفته است از اين رو سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بر اساس نفي هر گونه سلطه جويي و سلطه پذيري حفظ استقلال همه جانبه و تماميت ارضي كشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت هاي سلطه گر و روابط صلح آميز متقابل استوار شده است

 

دکتر علیرضا مرامی گفت: به نظر من در زمان محمدرضا شاه یک جهش توسعه ای در کشور صورت گرقت که جامعه سنتی ایران نتوانست خود را با آن هماهنگ کند و همین باعث شکست آن شد.

وی ادامه داد: باید تعیین کنیم که دال مرکزی گفتمان انقلاب اسلامی چه بود و زنجیرهای هم ارزی این دال چیست؟ به نظر من آزادی, عدالت, توسعه, استقلال  از جمله دال مرکزی انقلاب اسلامی ایران بود که آزادی اصلی ترین و کلیدی ترین آن بود که مفاهیم  قانون, آزادی بیان, پاسخگویی, شفافیت, آزادی مطبوعات و ... را تداعی میکرد, البته اگر به قانون اساسی هم توجه کنیم همه این مفاهیم در قانون اساسی وجود دارد اما چقدر این مفاهیم و این دال های مرکزی تحقق پیدا کرده است جای بحث دارد.

 

محمدپناه گفت: اگر قرار است دال مرکزی انقلاب را پیگیری کنیم باید در سه مرحله پیدایی, پویایی و پایانی انقلاب را بررسی کنیم , باید بدانیم چه عاملي موجب شد كه مردم يكپارچه و بدون توجه به جريان ها و گروه هاي سياسي همه گرد رهبري مكتبي جمع شده و رژيمي را كه از حمايت بي دريغ قدرت هاي بزرگ بهره مند بود ريشه كن نمايند؟ آيا چيزي جز اسلام مي توانست اين يكپارچگي را بوجود آورد، همان عاملي كه در كليه شعارهاي قاطع و كوبنده همه قشرهاي مردم متجلي بود و نشان دهنده شعور و آگاهي مردم نسبت به اسلامي بودن انقلاب بود؟ اسلام تنها چيزي بود كه اين يكپارچگي را بوجود آورد پس باید دال مرکزی انقلاب ایران را اسلام راستینن بدانیم.

 

وی ادامه داد: طبق فوق نظریه هر کسی که بخواهد در مورد انقلاب ایران تجزیه و تحلیل کند باید نقش مذهب را در این انقلاب در نظر بگیرد ,البته یکی دیگر از راه های شناخت انقلاب ها توجه به شعارهای و خواسته های مردم است که در انقلاب ایران جدای از خواسته های سیاسی, خواسته های ف هنگی و اجتماعی نمود بیشتری داشت.پس اتقلاب ایران یک انقلاب فرهنگی نیز بود .

 

 

دکتر مرامی در جواب گفت: آن اسلامی که در گفتمان انقلاب اسلامی وجود دارد دارای چند ویژگی است در این اسلام امکان بازخوانی اصول براساس غایات متعالی وجود دارد و عقل در فهم و درک دین جایگاه رفیعی دارد و حق دائمی انتخاب سبک زندگی وجود ندارذد .

 

 محمدپناه گفت: اشتباه رایج این است که عده ای  اسلام شناسی و معرفت شناسی بر مبنای اسلام را با انسان شناسی که غرب معرفی می کند یکی می دانند درحالی که نگاه اسلام به هویت انسانی با نگاهغرب متفاوت است, در اسلام ما پیشرفتی را قبول داریم که مبتنی بر کرامت انسانی باشد و عزت نفس و استقلالمان حفظ شود درحالی که نگاه غرب متفاوت است.

 

وی یادآور شد: برابر قانون اساسی جمهوری اسلامی، اصول حکومت جمهوری اسلامی بر پایه جمهوریت و اسلامیت بنا شده‌است، جمهوریت همان رای و اراده مردم در اداره امور کشور است و اسلامیت یعنی مطابقت داشتن قوانین با دین راستین اسلام است.

 

دکتر علیرضا مرامی استاد دانشگاه کردستان در ادامه گفت: گفتمانی که امروز بر کشور حاکم است خیلی برای آزادی جا باز نکرده است, جایی برای آزادی تفکر و اندیشه, جایی برای پاسخگویی نیست در واقع در این دیگاه برداشت از اسلام یک برداشت سنت گرایانه است که درست نیست.

 

علی محمدپناه گفت: این نظر شما برمی گردد به دیدگاه معرفت شناسی شما, در اندیشه اسلامی عدالت اجتماعی وجود دارد اما در تفکر غرب فقط آزادی , وقتی قرار است که گفتمان انقلاب اسلامی را تحلیل کنیم باید اندیشه های رهبر آن انقلاب ملاک تحلیل ما باشد.

  

مسئول بسیج دانشجویی استان کردستان در پایان گفت: امروز بعد از گذشت 40 سال از عمر انقلاب به شاخص های خوبی رسیده ایم هر چند قبول داریم که در برخی از حوزه ها به آن ایده ال ها نرسیده ایم و هنوز فاصله زیادی داریم اما در خیلی از موارد رشد و پیشرفت داشتیم, در اوایل انقلاب که باید کل توان حکومت برای پایه ریزی سپری میشد صرف جنگ هشت ساله و بعد هم بازسازی شد و با وجود اینکه در طول این سالها موانع و بحران های زیادی سر راه انقلاب بوده است اما باز به پیشرفت های چشمگیری رسیده ایم.


به نقل از : کرد دانش

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
در پی سخنان نابخردانه ترامپ در مورد ملت ایران و خروج از ب...
خروش اعتراض آمیز دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج...
دانشجویان بسیجی مریوان در محکومیت خروج آمریکا از برجام گر...
تجمع اعتراض آمیز دانشجویان بسیجی دانشگاه های شهرستان قروه...